رویکرد فصلنامه مطالعات سیاسی جهان اسلام

«جهان اسلام» نامی آشنا در ادبیات سیاسی و فرهنگی جهان است. «جهان اسلام» بیش از آنکه بیانگر یک موقعیت جغرافیایی باشد، معرف هویت حدود یک و نیم میلیارد انسان است که دارای آیین و دینی مشترک هستند.

علاوه بر ویژگی جمعیتی جهان اسلام، به لحاظ جغرافیایی، زیست محیطی و ذخایر طبیعی نیز سرزمین­های اسلامی از شمار غنی ترین مناطق کره زمین به شمار می­ روند. امکانات و ویژگی­های این سرزمین­ها باعث شده طی قرن­های متمادی، جهان اسلام نقشی بسیار مهم و تأثیرگذار در صحنه روابط بین ­الملل ایفا کند. در این رابطه، میزان بکارگیری و بهره ­مندی از توانمندی­های بالقوه و بالفعل جهان اسلام اهمیت بسزایی دارد و نیازمند تعیین هدف­ها و برنامه­ ریزی­های صحیح و اصولی است.

جهان اسلام، اصطلاحاً به جامعه انسانی حدود یک و نیم میلیارد مسلمان اطلاق می ­شود که در کشورهای اسلامی و غیراسلامی زندگی می­ کنند. آنچه که این جمعیت عظیم را علیرغم اختلافات نژادی، قومی و زبانی به یکدیگر پیوند می­ دهد، آیین اسلام است. از لحاظ جغرافیایی می­توان گفت پیروان اسلام در قاره­ های مختلف جهان حضور دارند. قاره آسیا بیش از یک میلیارد مسلمان جهان را در خود جای داده است. حدود 391 میلیون مسلمان ساکن آفریقا هستند. حدود 20 میلیون مسلمان در اروپا و بیش از 27 میلیون مسلمان در روسیه به سر می­ برند. همچنین حدود یک و نیم میلیون مسلمان در امریکای لاتین و 9 میلیون مسلمان در امریکا و کانادا زندگی می ­کنند.

مطالعه در زمینه مسائل مهم استراتژیک و سیاسی جهان اسلام رهگشای برنامه ­ریزی برای پیشرفت و توسعه در این حوزه­ ها است و در این راستا استفاده از ظرفیت­های بالقوه مجموعه دانشگاهی و تحقیقاتی جامعه بزرگ اسلامی بسیار مهم و اساسی است.

اهداف

با توجه به رسالت دانشگاه بین ­المللی امام خمینی(ره) که کمک به گسترش دانش در پهنه جهان اسلام را نیز هدف دارد؛ راه اندازی فصلنامه ­ای که بتواند زمینه باروری ظرفیت­های پژوهشی جهان اسلام را تا حدودی مهیا سازد و انعکاس دهنده نقطه نظرات اندیشمندان این حوزه باشد بسیار مهم می­ باشد.

 

چشم انداز و حوزه موضوعی فصلنامه

این فصلنامه از مقالاتی استقبال می ­کند که موضوعات سیاسی و بین ­المللی جهان اسلام را پوشش دهد و شامل حوزه­ های متنوعی گردد که در قالب یکی از محورهای ذیل قرارگیرد:

- سیاست و حکومت در یکی از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی

- مسائل سیاسی و بین­ المللی مرتبط با مسلمانان در جهان

- وضعیت مسلمانان در کشورهای مختلف

- تبیین تاثیر انقلاب اسلامی ایران در جهان اسلام و مباحث جنبش­های اسلامی

عنایت به اینکه فصلنامه ­های زیادی به مسائل ایران می ­پردازد، از مقالاتی با محور ایران استقبال می ­شود که نگاهی تطبیقی با یکی از کشورهای اسلامی داشته باشد و یا تاثیر چشمگیر مسائل ایران را بر معادلات جهان اسلام تبیین نماید.