تروریسم و دموکراسی سازی در خاورمیانه

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

دانشگاه پیام نور

چکیده

پس از واقعه­ی یازده سپتامبر 2001، آمریکا به بهانه­ی مبارزه­ی جهانی با تروریسم، شروع به بهره­برداری­های سیاسی و نظامی در افغانستان،‌آسیای مرکزی و خاورمیانه کرد.گسترش دموکراسی نیز یکی از بهره­بردار­ی­های سیاسی آمریکا در این زمان بوده است. از جمله مناطقی که امروزه ایالت متحده می­خواهد دموکراسی را در آن گسترش دهد، منطقه­ی خاورمیانه است. این هدف به دنبال حوادث تروریستی یازده سپتامبر به منظور کاهش عملیات تروریستی مطرح شده است.
در این نوشتار ضمن تعریفی از تروریسم و عوامل توسعه­ی آن، به رویکرد آمریکا به دموکراسی پس از یازده سپتامبر و اشاعه­ی آن در خاورمیانه به عنوان حربه­ای برای مقابله با تروریسم پرداخته شده است. همچنین به نتیجه­ای که از این رویکرد تا به حال به دست آمده­است و  بیداری اسلامی اخیر که می­تواند ناشی از حضور آمریکا و غرب در خاورمیانه باشد و نیز به عنوان سدی در برابر آموزه­های غرب، به­طور خلاصه و گذرا در ادامه­ی مبحث موانع ترویج دموکراسی به آن اشاره شده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Terrorism, Democracy in the Middle East

نویسنده [English]

  • null null
چکیده [English]

After the events of September 11, 2001, U.S. political and military operations began in Afghanistan, Central Asia and Middle East on the pretext of the global fight against terrorism. Among the regions that the U.S. now claims to spread democracy is the Middle East. In this paper, the definition of terrorism and the development of America's approach to democracy promotion in the Middle East after September 11 are discussed.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Terrorism
  • Democracy
  • Middle East
  • September 11
  • Islamic awakening