نقش ایالات‌متحده امریکا و عربستان سعودی در خشونت‌های ضدشیعی در پاکستان بعد از انقلاب اسلامی ایران

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

چکیده

انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی به مسلمانانی که هویت خود را در برابر تفکر سکولاریستی حاکم بر جهان حفظ کرده بودند، این امکان را داد که ابراز وجود کنند. این پژوهش با بررسی این پرسش که وقوع انقلاب اسلامی چه نقشی در خشونت‌های ضدشیعی در پاکستان و افزایش آن داشته است، این فرضیه را مورد سنجش قرار داده که «وقایع پس از انقلاب ایران نشان می‌دهد که برخی از کشورهای منطقه‌ای به همراه قدرت‌های بزرگ غربی در دو محور به مبارزه و مقابله با آرمان‌های انقلاب اسلامی و ارزش‌های تشیع در پاکستان برآمدند. محور اول عبارت بود از ایجاد تفرقه بین شیعیان و اهل سنت پاکستان و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای و تبلیغ این موضوع که انقلاب ایران انقلابی شیعی و مدافع شیعیان است و می­خواهد به وسیله شیعیان پاکستان حکومتی شیعی در پاکستان حاکم کند و سنیان را از میان بردارد. محور دوم، انجام فعالیت‌هایی برای جلوگیری از نفوذ انقلاب ایران در پاکستان بود؛ مانند اسلام‌گرایی حکومت. در هر دو زمینه فوق، عربستان و امریکا نقش اصلی را بر عهده داشتند و به درگیری‌های فرقه‌ای دامن زدند که حاصل آن خشونت‌های ضدشیعی در پاکستان بود. روش تحقیق مقاله، روش تلفیقی است که در آن از روش‌های تاریخی-توصیفی و تحلیل محتوایی استفاده شده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

America and Saudi Arabia's Role in anti-Shiite Violence in Pakistan after the Islamic Revolution of Iran

نویسندگان [English]

  • Asghar partovi
  • seyyed mohammad Reza Moussavi
چکیده [English]

Islamic Revolution and the establishment of an Islamic Republic in Iran gave the opportunity to Muslims, who have maintained their identity against secular thinking in the world, to express themselves. This study assesses this hypothesis: “events after the Iranian revolution indicate that some of the countries in the region along with the western great powers fight against the ideals of the Islamic Revolution and the rise of the Shia in Pakistan in two axes. The first was to create divisions between Shias and Sunnis in Pakistan, fueling sectarian strife and advertising that Iranian revolution is a shiite revolution, advocates Shias and wants to establish a shiite government in Pakistan. The second axis was activities to display that Pakistan government is an Islamist one.”
    In both axis, Saudi Arabia and America played the key role, resulting in anti-Shiite violence in Pakistan.  The research has used a synthesis historical-descriptive and content analysis method.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Islamic Revolution of Iran
  • Pakistan
  • Saudi Arabia
  • United States of America