بررسی مقایسه ای سیاست بوش و اوباما در قبال تروریسم در جهان اسلام

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 دانشیار /دانشگاه بین المللی امام خمینی

2 دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روابط بین‌الملل، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)

چکیده

در ایالات متحده­ی آمریکا طراحی راهبرد و سیاست خارجی کشور بر عهده­ی عالی­ترین مقام اجرایی کشور یعنی قوه­ی مجریه است. از این رو با جابه­جایی قدرت بین دو حزب اکثریتی جمهوری خواه و دموکرات که از رویکردها و نگرش­های متفاوتی به نظام بین­الملل و سیاست جهانی برخوردارند، نحوه­ی برقراری ارتباط با کشورها و نظام بین­المللی متفاوت است. در زمینه­ی سیاست مقابله با تروریسم نیز که پس از وقوع حوادث 11 سپتامبر در اولویت راهبرد امنیت ملی آمریکا قرار گرفت، تمایزاتی بین سیاست دو رئیس جمهوری که در این دوره به قدرت رسیدند وجود دارد. در این مقاله سوال اصلی این است که با توجه به این که مبارزه با تروریسم در دستورکار هر دو دولت بوش و اوباما بوده است، اجرای سیاست این دو رئیس جمهور امریکا در جهت مبارزه با تروریسم در جهان اسلام چه تفاوت‌ها و تشابهاتی با یکدیگر دارد؟
برای پاسخگویی به این پرسش، با استفاده از روشی مقایسه­ای سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا را در دو دولت بوش و اوباما در جهان اسلام با تاکید بر خاورمیانه، با یکدیگر مقایسه نموده و به بررسی مبانی و اصول سیاست خارجی دو دولت در برخورد با تروریسم در جهان اسلام می پردازیم.
 

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

The Comparative Review of Bush and Obama Policy against Terrorism in the Islamic World

نویسندگان [English]

  • null null 1
  • ali navazeni 2
چکیده [English]

In the United States of America designing the strategy and foreign policy is the authority of the highest executive that means the executive branch. Hence, the shift of power between the two majority parties, republicans and democratic which have the different approaches and attitudes to the international system and global politics could be considered very important, the way of communicating with the states and the international system is quite different. In the fight against terrorism in Middle East which became a priority in national security strategy of America? In this article the main question is, with regard to the fight against terrorism that has been the agenda of both Bush and Obama governments, what are the differences and similarities the policies of between two presidents?
To answer the question, the foreign policy of two presidents for combating the terrorism will be studied.

کلیدواژه‌ها [English]

  • US Foreign Policy
  • Islamic world
  • Middle East
  • Bush
  • Obama
  • Terrorism